YERLİ VE MİLLİ TEHLİKESİ
Ülke dönem dönem bölünmeye namzet, kutuplaştıran söylemlerle çalkalandı.
Tarih: 5.3.2018 10:10:10
MEHMET CEYLAN

Ülke dönem dönem bölünmeye namzet, kutuplaştıran söylemlerle çalkalandı.

Bazen sağ-sol, bazen alevi-Sünni, bazen batılcı-imanlı, laik-irticacı gibi söylemlerin en sonuncusu ise “Yerli ve Milli” söylemi.

Elbette ki, yerli bir üretim hepimizin istek ve arzusu, gurur kaynağı.  Ama siyaset yaparken nasıl ve neye göre yerli ve milli? Diye sormadan geçemiyoruz.

Önce şunu görmek lazım bu ve benzeri söylemler toplumu bölen, ötekileştiren, dışlayan hatta düşmanlaştıran söylemlerdir.

70´li yıllarda sağ-sol diye bu ülkenin insanları, bu milletin evlatları birbirine hatta kardeş kardeşe düşman edildi. Dış etkiler, emperyalist ve komünist etkenler toplumumuza kirli zehri enjekte ederek bölen, parçalayan, ötekileştiren ve düşman kardeşler ve topluluklar haline getiren bir süreci, acı bir süreci yaşadık. Binlerce insan canından oldu, binlerce insan yaralandı, bir o kadar da hayatı kendine zindan etti. Sonunda ne oldu bir günde tüm bu kirli planlar rafa kalktı 12 Eylül darbesiyle takoz konuldu ülkenin önüne.

Alevi- Sünni Laik-irticacı, batıcı-imanlı söylemler gene toplumu bölmek için kirli planlar dini duygularla ön plana çıktı. 28 Şubat yaşandı.

Her dönemde dönen kirli oyunları birileri tezgahlıyor bizim önümüze koyuyor. Bizde sanki marifetmiş gibi alıyoruz kendi milletimizin önüne altın sırlı tabaklarda servis ediyoruz. Sonra eyvah desek de fayda vermiyor.

İşte bu günlerde de bu talihsiz oyun yine oynanmaya başladı. Yerli ve Milli oyunu. Bir ürün üretirsiniz yerli dersiniz, milli ise genel bir kavramdır. Bu kavramları bir kişi, bir siyasi organizasyon üzerinden yapmaya kalktığınız zaman toplumu bölünmenin eşiğine getirmiş olursunuz.

Bir kere kendimize soralım, bir siyasi organizasyon bunu kim yaparsa yapsın neye göre kime göre milli veya yerli. Milli bir kendi bünye içerisinde kullanılabilir ama  yerliyi nasıl ayırt edeceksiniz?

Bu toplum tarih boyunca birlikte yaşamış çok kültürlü, çok inançlı, çok etnik kimlikli bir toplumdur. Yüz yılları deviren bir yaşanmışlık vardır. Bunun hangisi yerli diye tutup, hangisini yabancı diye dışlayacaksınız.

Yerli ve Milli olayı, bir siyasi organizasyon ve siyasi birliktelik etrafında dolaştığı zaman daha da tehlikeli.

Şu an bu “Yerli ve Milli” sözcüğünün dolaştığı birliktelik öyle sanıldığı gibi ülke menfaatleri açısından milli bir mutabakat birlikteliği değil, tamamen siyasi menfaatler açısından yapılmaya çalışılan bir birlikteliktir. Milli mutabakat birlikteliklerinde farklı fikirlerin aynı duygu fakat ayrı düşüncelerin birlikteliklerinin bulunan ortak noktasıyla olur. Şu an yapılmak istenen milli mutabakat yerine iktidar gücünü korumak ve siyasetteki varlığını sürdürmek için yapılmaya çalışılmaktadır. Bunu yapmakta hiçbir sakınca yoktur siyasi partilerin birlikte hareket etmesi kadar doğal bir şey olamaz. Ama böyle bir ortamda özellikle siyasi birlikteliğinizi toplumun hassas damarları üzerinden istismar ederek “Yerli ve Milli” dediğiniz zaman bu birlikteliğe gelmeyen tüm tarafları dışlamış, ötekileştirmiş ve hatta bölmüş olursunuz.

Yıllardır ülke meseleleri üzerine kafa yormuş insanlar, milliğin ve yerliliğin kitabını yazmış insanlar, sırf siyasi birlikteliğe katılmadı diye  yerli ve milli olmayacak, bunu da övünerek vatandaşın önüne koyup algı yönetimi yapacaksınız. Bu öyle tehlikeli bir algı ki, aynı referandumda “Evet demek vatana ihanet olur” “Hayır vermek terör örgütleriyle bir olur” algısına benziyor.  16 Nisan Referandum öncesi yapılan hayır verenle teröristi aynı kefeye koymakla şimdide siyasi birlikteliğe gelmeyenleri; yabancı mihrak, yada gayri milli kefeye koyma algısı aynıdır. Bu durum siyasi ahlakla hiç bağdaşmıyor.  

Şu bilinmeli ki, farklı fikir ve görüşte olsa bile bu ülkenin insanıdır. Düşüncesi yanlış veya belki bu tezi atanlarınkinden daha doğru olabilir.

Yerli ve milli kime göre kimin kararıyla.

Bu işin ahlaki ölçüsü ve vebali vardır biline…

Anahtar Kelimeler: YERLİ, MİLLİ, TEHLİKESİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
SİYASİ TIRPAN DUR DEMEK GEREK… (02 Eylül 2019 - Pazartesi)
23 HAZİRAN PROJESİ NEREYE GİDER (21 Haziran 2019 - Cuma)
AK PARTİYİ YANDAŞLAR YAKIYOR (19 Haziran 2019 - Çarşamba)
VAKİT GELDİ YARIN GEÇ OLABİLİR..... (16 Mayıs 2019 - Perşembe)
YENİ ÜYELERİ BEKLEYEN GÖREVLER (30 Nisan 2019 - Salı)
CHP´DE KAZANI KİM KAYNATIYOR? (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
SOYULAN TÜRK EKONOMİSİ VE YABACI SERMAYE (29 Ekim 2018 - Pazartesi)
BOZKIR´A NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
SUÇ ARAMAK YERİNE SORGUYLAMAK ZAMANI (13 Ağustos 2018 - Pazartesi)
BU MİLLET FERASET VE METANET SAHİBİDİR (23 Haziran 2018 - Cumartesi)
ALGI SİYASETİ VE KIRILAN DEMOKRASİ (05 Mayıs 2018 - Cumartesi)
ERKEN SEÇİM VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

Nöbetçi Eczaneler Bayrampaşa

 

İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:06 12:23 15:01 17:21 18:48
GÜNDEM
EKONOMİ
BAYRAMPAŞA
STK
EĞİTİM
SPOR
SEKTÖR
YAŞAM/SAĞLIK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TAKSİ DURAKLARI

ALTIN TAKSİ

(0212) 612 34 92 - 613 03 49

YAHYA KEMAL CAD. NO:74 BAYRAMPAŞA

DİNÇER TAKSİ

(0212) 564 45 45

MURAT MAH. CUMHURİYET CAD.NO:82/A BAYRAMPAŞA

MERKEZ PARK TAKSİ

(0212) 544 55 65 - 66

ORTA MAH.NUMUNEBAĞ CAD. BAYRAMPAŞA

MERKEZ STAD TAKSİ 

(0212) 501 18 32-501 18 16

YENİDOĞAN MAH. DEMİRKAPI CAD. BAYRAMPAŞA

YILDIRIM TAKSİ

(0212) 617 38 39 - 617 39 17

YILDIRIM MAH.MİLLET CAD. NO: 83 BAYRAMPAŞA

METRO TELSİZ TAKSİ

(0212) 640 16 30

KOCATEPE CAD.NO:1 BAYRAMPAŞA