DEĞERLİ BAYRAMPAŞA´LI HEMŞERİLERİM,
Tarih: 27.4.2018 20:53:59
LEYLA AYGÜN

Hepinize hayırlı bir günler dileyerek ilk yazıma başlamak istiyorum. Bu ay itibariyla bu köşede sizlerle  Birlikte olacağım.

Öncelikle kısaca kedimi tanıtmak istiyorum: Marmara üniversitesi eczacılık fakültesi mezunuyum, klinik eczacılık yüksek lisans yapıyorum. Madipol üniversitesinde 3 yıl homeopati eğitimi alarak Türkiye´nin ilk 50 homeapatı olma şansına sahip oldum. Ayrıca İstanbul Ticaret üniversitesinde AB uzmanlığı, Bahçeşehir üniversitesin de AB hibe projesi geliştirme eğitimi aldım. Şu an aynı zamanda Anadolu üniversitesi Adalet yüksek okulu öğrencisiyim.

Bayrampaşa belediyesi AK Parti belediye meclis üyesi(sağlık işleri komisyon başkanı)

, kent konseyi kadın meclisi başkanlığı ve Yeşilay yönetim kurulu üyesi olarak görevlerimi sürdürüyorum.

Bu köşede sağlık,siyaset ve tabiî ki kadınlara yönelik yazılar paylaşacağım.

İlk yazımda nisan ayındaki dünya sağlık haftası nedeni ve tabii önce sağlık diyerek, sizleri  HEPATİT konusunda bilgilendirmek istiyorum. Hepatiti tercih etmenin nedeni özellikle hepatitB nin, HIV (AİDS) den 100 kat daha fazla bulaştırıcı ve dünyada 250 milyon kronik taşıyıcısı bulunmasıdır. Bu hastalığın nasıl bulaştığını ve korunma yollarını anlatarak toplum sağlığına katkıda bulunmak istiyorum.

Hepatit , virüsler (A,B,C) İlaçlar veya immünolojik bozukluklar nedeniyle gelişebilen karaciğer inflamasyonudur.

Hepatit A en selim,ölümcül olmayanıdır. Yaygın bulaşma yolu fekal-oral (ağız yolu ile dışkıya ait şeylerin yanlışlıkla yutulması örneğin kirli havuz suyu) veya besinlerin (çiğ deniz ürünleri) veya suyun fekal kontaminasyonu. En çok bulaşma şekli  temiz olmayan suları içmek suretiyle veya tuvalet gibi yerlerden bağırsak yoluyla vücuda bulaşır.  Viral partiküllerin çoğu 1-2 hafta dışkı da bulunur. Hepatit A da taşıyıcılık söz konusu değildir. Kan ve cinsel yolla bulaşma nadirdir.

HEPATİT B,Kan ve cinsel yolla bulaşır. 250 milyon kronik hepatit B TAŞIYICISI vardır.

Akupunktur, şırıngalar, piercing dövme vb ile bulaşabilir.

Kurumuş kanda 1hafta kalır. Bu nedenle özellikle erkekler gittikleri berberin hijyen kurallarına uyduğundan emin olmalıdır.  Kadınlarda kuaförde manikür, pedikür için kendi manikür setini götürmelidir.

Virüs kanda 6 hafta aktif kalır.

Kronik Hepatit B enfeksiyonu olan hastaların ¼ de siroza kadar gidebilen kronik aktif hepatit gelişir.

Hepatit B virüsünün meydana getirdiği hastalık,çok ağır tablolara neden olabilmektedir.Virüs esas olarak karaciğere yerleşir. Orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir. Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra 3 yol izler.

1 - Kişinin bağışıklık sistemi kuvvetli ise vücudunda virüse karşı antikor oluşur. Belirli düzeyde kalır. Kişi doğal olarak aşılanmıştır.Ömür boyu Hepatit B den korunacaktır.

2 - Antikor olması gereken düzeye ulaşamaz ise kişi taşıyıcısı olarak kalacaktır. Henüz kendisi hasta değildir fakat potansiyel olarak virüs taşıyıcısıdır. Taşıyıcı kişi karaciğer yetmezliğine veya karaciğer kanserine aday olabilir. Bu kişiler virüsü kan ve cinsel yolla bulaştırır.

3 - Antikor hiç oluşmazsa,vücut virüse yeniktir. Karaciğer fonksiyonları bozuktur. Karaciğer enzimleri yüksektir. Kişi aktif olarak hastadır.

Hapatit B´nin bulaşma yolu kan, tükrük,ter, cinsel organ sıvıları ile bulaşır.

HEPATİT C, Dünya nüfusunun 0/03 ünü etkilemektedir (170 milyon)

Öncelikle kan yolu ile bulaşır(0/060-90)

Perinatal (anneden –bebeğe)yolla (0/05-6)

Cinsel temas yoluyla (0/05) bulaşma olasılığı vardır.

Kronik hepatit C enfeksiyonlu hastaların 0/010-30´unda siroz 0/01-5´inde hepatoselüler karsinom(kanser) gelişir. Karaciğer hastalıklarının 0/040´ı Hepatit C ile ilgilidir.

Hepatit her zaman viral kaynaklı değildir. Bazı ilaçlar ve metabolitleri de doğrudan hepatotoksiktir.

Bazıları ise karaciğer hasarıyla sonuçlanan alerjik reaksiyonlara neden olurlar. İlaç kaynaklı hepatit oranı ilaçların neden olduğu komplikasyonların 0/02-3 ‘ünü kapsar.Bu oldukça yüksek bir orandır. Bu nedenle bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktor yada eczacınıza danışarak kullanmaya başlayın. İlaç kaynaklı  sorunlar bazen hemen ortaya çıkmaz. Yıllar sonra ortaya çıkabilir ve siz bunun yıllarca önce kullandığınız ilaçdan kaynaklandığını anlayamazsınız.

Aşıları büyük oranda hepatite karşı korur. Hepatit B aşı takvimi bebeklerde 0,1 ve 6. Aydır. Çocuklarınızın bu aşılarını zamanında yapıldığına aşı kartlarını kontrol ederek emin olun.

Aşının zorunlu olmadığı yıllarda doğmuşsanız bu konuda mutlaka doktorunuza baş vurarak yapılacak kan tahlilleri sonucu aşınızı yaptırın.

Yazımı burada sizi bilgilendirme şansı tanıyan Bayrampaşa Gündem Gazetesi sahibi Sayın Mehmet Ceylan´a teşekkür ederek tamamlamak istiyorum.

Diğer yazımda buluşmak üzere,hepinize tekrar hayırlı bir hafta diliyorum.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

Nöbetçi Eczaneler Bayrampaşa

 

İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:06 12:23 15:01 17:21 18:48
GÜNDEM
EKONOMİ
BAYRAMPAŞA
STK
EĞİTİM
SPOR
SEKTÖR
YAŞAM/SAĞLIK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TAKSİ DURAKLARI

ALTIN TAKSİ

(0212) 612 34 92 - 613 03 49

YAHYA KEMAL CAD. NO:74 BAYRAMPAŞA

DİNÇER TAKSİ

(0212) 564 45 45

MURAT MAH. CUMHURİYET CAD.NO:82/A BAYRAMPAŞA

MERKEZ PARK TAKSİ

(0212) 544 55 65 - 66

ORTA MAH.NUMUNEBAĞ CAD. BAYRAMPAŞA

MERKEZ STAD TAKSİ 

(0212) 501 18 32-501 18 16

YENİDOĞAN MAH. DEMİRKAPI CAD. BAYRAMPAŞA

YILDIRIM TAKSİ

(0212) 617 38 39 - 617 39 17

YILDIRIM MAH.MİLLET CAD. NO: 83 BAYRAMPAŞA

METRO TELSİZ TAKSİ

(0212) 640 16 30

KOCATEPE CAD.NO:1 BAYRAMPAŞA