BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN SEFERBERLİK ÇAĞRISI
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyanın önde gelen şirketlerinin sahip ve üst düzey yöneticilerini bir araya getiren, “İntercontinental Chapter IC Toplantısı”nda konuştu.
Tarih: 8.10.2019 12:05:03

“Suriye´de yaşanan olayların bir an önce bitmesini ve bu konuda uluslararası bir seferberlikle diplomasinin yönetilmesini istiyoruz” diyen İmamoğlu, “Bu konuda İstanbul´un belediye başkanı olarak, dünyanın her yerinde bu konuyu gündeme getirmeyi ve bu konuda çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” vurgusunu yaptı.


BEŞİKTAŞ / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyanın önde gelen şirketlerinin sahiplerini ve üst düzey yöneticilerini bir araya getiren, “İntercontinental Chapter IC Toplantısı”nda konuştu. Konuşmasının büyük bölümünü Suriyeli mülteciler konusuna ayıran İmamoğlu, “Mülteci konusu hem İstanbul´un sorunu hem Türkiye´nin sorunu; ama ıskalanan bir konu var ki, aslında mülteci konusu dünyanın bir sorunu. Sanki bu konu, Türkiye´ye mal edilmiş, Türkiye´nin çözmesi gereken bir konuymuş şeklinde algılanıyor; ama öyle değil. İstanbul, 16 milyonluk bir kent. Son dönemlere kadar sorunlar arasında mülteci sorunu yoktu. Artık gündem ne olursa olsun, deprem de olsa ikinci sıra gündem konusu, mülteci sorunu oluyor. Artık kent hayatını direkt etkiliyor” dedi.

“İSTANBUL´UN BAŞINA GELEN, DÜNYANIN BAŞKA ŞEHİRLERİNİ BAŞINA DA GELEBİLİR”
Beşiktaş´da bir otelde yapılan toplantıda kürsüye çıkan İmamoğlu, söze bazı istatistiki verilerle başladı, şunları dedi:
“2012´ye kadar 14 bin mülteci nüfusu var, Türkiye´de. 2013´te 225 bine, 2014´te 1,5 milyona, 2016´nın sonuna doğru 2 milyon 800 bine çıkıyor. Şu anda biz, bu nüfusun 4 milyon civarında olduğunu düşünüyoruz. Bunu bir göç gibi düşünmek ya da anlatmak doğru değil. Bir topluluk, belli bir sebepten dolayı yer değiştiriyor. Hem bu insanlar için hem de gittikleri yerde yaşayan insanlar için büyük bir travma bu. İstanbul, göç konusunda deneyimli bir kent; ama bu kadar yoğun bir nüfus hareketi, bu kent ve ülke için bile yorumlaması güç bir konudur. İstanbul´da, 1 milyon civarında mülteci nüfusu var. İstanbul´un yaklaşık yüzde 4´ünü Suriyeli mültecilerin doldurduğu anlamına geliyor. Bir anda, 4-5 yılın içinde oldu bu. Başka ilginç bir veri de Suriyeli insanların yüzde 46´sı, 18 yaş altında. Yaş ortalaması 22,5. Bu, çok başka bir kavram. Yoğun bir şekilde çocuklardan ve gençlerden bahsediyoruz. Bir savaştan kaynaklı toplu göçün sorunu, bu yüzden dünyanın bir sorunudur. Hep birlikte çözmeliyiz. Aksi taktirde bugün İstanbul´un başına gelen konu, bütün dünya ülkelerinin başına gelebilir.”

“DÜNYA MİRASININ EMANETÇİSİYİZ”

“Suriye´de yaşanan olayların bir an önce bitmesini ve bu konuda uluslararası bir seferberlikle diplomasinin yönetilmesini istiyoruz” diyen İmamoğlu, İstanbul´un belediye başkanı olarak, dünyanın her yerinde konuyu gündeme getirmeye ve çalışmalar yapmaya devam edeceğim” diye konuştu. İstanbul´un derin bir yapısı ve binlerce yıllık tarihi olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bu binlerce yıllık tarihin ruhunu yaşayan bir dönemi İstanbul´da yaşatmak istiyoruz. 10 bin yıl öncesi de 5 bin yıl öncesi de 2 bin yıl öncesi de bizim; bugünü de bizim. Aynı zaman biz kendimizi, bu dünya mirasının bir emanetçisi olarak görüyoruz. Emanetçi olarak gördüğünüz zaman, evrensel değerlerle kendinizi dünyaya da sorumlu olarak tanımlamış olursunuz” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL; DÜNYANIN MERKEZİ”
İstanbul´un dünyanın birçok ülkesinden büyük bir bütçeyi yönettiğini belirten İmamoğlu, “Böyle büyük bir kentin, 5 yıllık stratejik planını çalışıyoruz. Bu ülkenin ve şehrin geleneğinde var ama biz, daha da ileri gidiyoruz; 2050 vizyonunu bu şehir için çalışıyoruz. Dünyanın bir başkenti gibi, dünyanın bir merkezi gibi gördüğümüz İstanbul´u, ona yakışan bir biçimde yönetip, 2050´ye hazırlamak istiyoruz. Bu şehrin, dünyanın en adil kenti olmasını istiyoruz. Bu kentin, yeşil ve çevreci bir şehir olmasını istiyoruz. Bu kentin aynı zamanda yaratıcı bir kent olmasını istiyoruz. İstanbul´un, dünyanın en çok ziyaret edilen metropolleri arasında ilk 3 sırada olmasını istiyoruz. Belki birincisi ama ilk 3´te mutlaka olmalıyız. Şu anda ilk 10´da 8´inciyiz. Bu şehri, demokrasinin simgesi yapmak istiyoruz” dedi.

“BENİM HİÇBİR AZINLIK VATANDAŞIM YOK”
Toplantı, İmamoğlu´nun konuşmasının ardında soru-cevap bölümüyle devam etti. İmamoğlu, “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” sorusunu, “Beş yıl sonra sizi, inşallah davet etmiş ve daha kalabalık olarak görürüm” şeklinde yanıtladı. İmamoğlu, “demokrat olmakla” ilgili soruya, “Daha önce duydunuz mu bilmiyorum; ‘Her şey çok güzel olacak´ sloganımız bizim. Bu bir pozitif bakış değil. Aslında bu, her sabah, ‘Her şey çok güzel olacak´ deyip hayata başlamak, insanları kucaklamak, onlarla iletişim kurma prensibiyle hareket etmek, herkesi hissedebilmek empati duygusu ve herkesin haklarına saygı duyabilmek. Etnik kökeni ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, yaşam biçimi ne olursa olsun -elbette disiplin çerçevesinde bu olmazsa olmaz- ama bu özgürlüğü sağlayarak ve bunu kurguladığınız zaman en demokrat olma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz. Son Avrupa ziyaretimde, bana bir soru sorarken bazı vatandaşlarımızla ilgili azınlıklar sıfatını kullandıklarında, onlara şunu söyledim: Benim hiçbir azınlık vatandaşım yok. Bir kişi de olsa benim asıl vatandaşım. Hiçbirisi azınlık değil. Bu bile bizim eşitlikçi bakışımızın ve kucaklayıcı bakışımızın önemli bir penceresi diye düşünüyorum” yanıtını verdi.

“EKONOMİK İYİLEŞMEYE İHTİYACIMIZ VAR”
İmamoğlu, mültecilerle işsizlik arasında bağlantı olup olmadığı sorusu üzerine de şunları söyledi:
“İşsizlik konusunda bir kısım vatandaşımız, kendi mahallesinde işsizliğin sebebi olarak doğrudan Suriyelileri görüyor. Aynı zamanda toplumsal bir çatışmaya sebep olabiliyor. Bunları da engellemek ve gerçek sebebin o olmadığını anlatma çabası içerisindeyiz. Orada biz bir asimile peşinde değiliz. Biz, bu insanların kendi ülkelerinde varlığı peşindeyiz. İşsizlik oranlarının daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Güncel olarak yaşadığımız bir problemin mülteci konusuyla paralel olmadığı fikrindeyiz biz. Ülkemizdeki son dönemdeki ekonomik daralmanın büyük oranda işsizliğe sebep olduğunu düşünüyoruz.Direkt işsizlikle bağlantılı bir mülteci konusunu yorumlamak elbette mümkün değil; ama dediğiniz gibi güncel bir psikolojik sorun yaşıyoruz. Hatta gerçek rakamlarla da bunun destekleyici bir oran var ama burada, başta söylediğim mülteci sorunuyla ilgili fikirlerimizi hayata geçirirsek, bu insanların tekrar yurtlarına dönmelerini sağlayabilirsek, bu önemli bir kazanımdır. Biz, zaten iş ve istihdam üretme konusunda kabiliyetli bir toprağız aslında. Dünyanın farklı yerlerden insanları belli oranda zaten istihdam ediyoruz. Bu noktada istihdam hareketimizin, kalacak olan Suriyelilere yetecek güçte olduğunu düşünüyoruz. Ama önce ülkemizin ekonomik bir iyileşmeye ihtiyacı var.”

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İNSAN "AHMAK DUYGULAR" VİRÜSÜYLE YAŞIYOR
İNSAN "AHMAK DUYGULAR" VİRÜSÜYLE YAŞIYOR
Gazeteci - Yazar Mehmet Ceylan yeni yazdığı, pek yakında piyasada olacak olan "Ahmak Duygular" kitabı hakkında bilgiler verdi.
ÖĞRETMENLER UNUTULMADI
ÖĞRETMENLER UNUTULMADI
24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Bayrampaşa´da da etkinliklerle kutlandı.
KADININ İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI ARTTI
KADININ İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI ARTTI
Ülkelere göre kadınların işgücüne katılma oranları belli oldu.
RAHMET VE MİNNETLE YAD EDİYORUZ
RAHMET VE MİNNETLE YAD EDİYORUZ
Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner ŞENEL 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ!
YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ!
Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yılı tüm yurtta olduğu gibi Bayrampaşa´da da coşkuyla kutlanıyor.
İMAMOĞLU, YILMAZ GÜNEY VE AHMET KAYA´NIN MEZARLARINI ZİYARET ETTİ
İMAMOĞLU, YILMAZ GÜNEY VE AHMET KAYA´NIN MEZARLARINI ZİYARET ETTİ
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, her ikisi de sürgünde ve Paris´te ölen usta sanatçılar Yılmaz Güney ile Ahmet Kaya´nın mezarlarını ziyaret etti.
MERHUM BAŞBAKAN MENDERES KABRİ BAŞINDA ANILDI
MERHUM BAŞBAKAN MENDERES KABRİ BAŞINDA ANILDI
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adnan Menderes´in idam edilişinin 58´nci yıl dönümünde kabri başında düzenlenen anma törenine katıldı.
MECLİS 2. TOPLANTISI YAPILDI
MECLİS 2. TOPLANTISI YAPILDI
Bayrampaşa Belediye Meclis toplantısı 7. Seçim dönemi 1.Toplantı yılı 1. Birleşim, 2. Oturumu yapıldı
ATİLLA ÖZEN;  "YARGI “SIZ” REFORM (!)"
ATİLLA ÖZEN; "YARGI “SIZ” REFORM (!)"
CHP Bayrampaşa Belediye Meclis Üyesi Av. Atilla Özen´den yeni yargı yılının açılışında yargı reformuna eleştirel açıklam.
İBB´DE BİR BAYRAMPAŞA´LI
İBB´DE BİR BAYRAMPAŞA´LI
CHP Bayrampaşa Eski İlçe Başkanı, Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Remzi Albayrak IBB´de daire başkanı oldu.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

Nöbetçi Eczaneler Bayrampaşa

 

İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:06 12:23 15:01 17:21 18:48
GÜNDEM
EKONOMİ
BAYRAMPAŞA
STK
EĞİTİM
SPOR
SEKTÖR
YAŞAM/SAĞLIK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TAKSİ DURAKLARI

ALTIN TAKSİ

(0212) 612 34 92 - 613 03 49

YAHYA KEMAL CAD. NO:74 BAYRAMPAŞA

DİNÇER TAKSİ

(0212) 564 45 45

MURAT MAH. CUMHURİYET CAD.NO:82/A BAYRAMPAŞA

MERKEZ PARK TAKSİ

(0212) 544 55 65 - 66

ORTA MAH.NUMUNEBAĞ CAD. BAYRAMPAŞA

MERKEZ STAD TAKSİ 

(0212) 501 18 32-501 18 16

YENİDOĞAN MAH. DEMİRKAPI CAD. BAYRAMPAŞA

YILDIRIM TAKSİ

(0212) 617 38 39 - 617 39 17

YILDIRIM MAH.MİLLET CAD. NO: 83 BAYRAMPAŞA

METRO TELSİZ TAKSİ

(0212) 640 16 30

KOCATEPE CAD.NO:1 BAYRAMPAŞA